AGOTA KRISTOF

Agota Kristof se narodila v roce 1935 v Maďarsku, ale téměř padesát let žije ve Švýcarsku. Když totiž vypuklo maďarské povstání, emigrovala s dalšími maďarskými uprchlíky vlakem do Švýcarska. Exil zformoval její spisovatelskou tvorbu v mnoha směrech. Pocity vyhnanství a stesk po vzdáleném domově ovlivnily témata a styl její práce.
První román, Velký sešit, který vydala roku 1987, měl úspěch. Do dnešních dní byl přeložen do 33 jazyků a spisovatelka se jím proslavila po celém světě. Další díly trilogie, u nás vydané v roce 2001, dostaly název Důkaz a Třetí lež. Ve stejném roce převzala Agota Kristof nejvýznamnější švýcarské literární ocenění – Cenu Gottfrieda Kellera.  
V roce 1995 vydala Kristof román Včera (Hier), i ten je o hledání identity. Na konci roku 2004 se svým příznivcům po letech připomněla sbírkou deseti krátkých autobiografických textů s názvem L’Analphabète (Analfabetka), které byly napsány na konci 80. let pro časopis Du a v nichž autorka líčí určité momenty svého života, počínaje dětstvím, až do okamžiku, kdy se jako exilová „analfabetka“ pouští do psaní v adoptivním jazyce.
Na počátku roku 2005 vydalo pařížské nakladatelství Seuil sbírku textů, tentokrát z jejích literárních počátků, s názvem C’est égal (To je jedno), původně psaných jen jako cvičení. Nositelka ceny Prix du Livre Européen za rok 1987 psala nejen prózu, ale i básně a rozhlasové a divadelní hry.    
Agota Kristof zemřela ve Švýcarsku 27. července 2011.
Následující úryvek pochází z interview Cvičení v nihilismu pořízeného pro časopis Le Magazinne Littéraire franzouzskou spisovatelkou Aliette Armel. 

Agota Kristof: Všechno je mi teď jedno. I psaní. Dřív mi na tom hodně záleželo, ale teď už ne. 
Aliette Armel: Hledáte prostřednictvím psaní smysl existence? Našla jste ho?
A.K.: Ano, našla jsem ho. Ale tahle radost mě opustila. Nechává mě to uplně chladnou. 
A.A.: Psaní vás nudí? 
A.k.: Ano, trochu ano. Ráda bych psala detektivky. Zkoušela jsem to. Ale nemám na to talent, moc málo se vyznám ve výsleších, soudech, v tom, jak to funguje. 
A.A.: Zabýváte se všemi těmi otázkami, které jste dříve ve svých knihách kladla ohledně pravdy a lži?
A.K.: Ne
A.A.: Všechny otázky, které jste si dříve kladla ohledně války, dětství a násilí, to všechno je minulost? Je s tím konec?
A.K.: Ano, to všechno je jedno. 
A.A.: Proč tedy ráno vstávat, když je to všechno jedno?
A.K.: Protože není příjemné zůstávat v posteli, to je všechno. Protože má člověk chuť na kávu. Tak to je.

EN info: WIKI